Af Kenneth Karskov

Det går rigtig godt i Billund Lufthavn. Flyselskaberne flokkes om Danmarks næststørste lufthavn og pengene ruller ind.

Lufthavnen kan offentliggøre et historisk godt resultat med et overskud på 63,3 millioner kroner i 2017 og et passagertal på næsten 3,4 mio.

“Nye destinationer, helårsruter og god belægning på flyene har tilsammen bidraget til en passagervækst på 283.000 rejsende,” forklarer adm. direktør i Billund Lufthavn, Kjeld Zacho Jørgensen.

“Stigningen i passagertallet er 9,2 % i et år, hvor de fleste andre større lufthavne i Danmark kun havde marginal fremgang eller ligefrem tilbagegang, så det har været et år, hvor vi i Billund har taget markedsandele,” siger han.

I løbet af det kommende vil endnu flere flyselskaber melde sig på banen i Billund. Det drejer sig bl.a. om det polske medlem af Star Alliance, LOT Polish Airlines, der vil flyve 12 gange om ugen mellem Billund og Warszawa d. 12. juli 2018.

Ny Billund-rute har været hedt ønske i årevis

 

By Kenneth

Kenneth Karskov er journalist, radiovært og eventyrer. Han har skrevet om rejser i 20 år for de største aviser, magasiner og på Flybranchen.dk